Evde Peynir Nasıl Saklanır

Peynir üreticileri ile peynirin evde saklanması ile ilgili  konuşurken 4 yıllık bir araştırma ,deneme ve yanılmanın sonuçlarını da öğrendik. Onları sizinle paylaşmak  istiyoruz.

1-Peynir satın alırken peynirin içinde bulunduğu ambalajın bozulup bozulmadığına, peynirin renginin değişip değişmediğine ve tazeliği ile ilgili tarihe  bakın sağlamsa ve kötü bir değişim dönüşüm yoksa alın eve götürün.

2-Taze peynirleri kendi orijinal kaplarında, soğukta  muhafaza edin ve hızlı bir şekilde tüketin. Diğer peynirlerin paketlerini açın,çünkü plastik ambalajlar peynirin bozulmasına neden oluyor.

3-Tüm peynirlerin yüzeylerini ovuşturun, fakat beyaz,gri mavi ve yıkanmış kabuklu peynirleri zeytin,kanola ve diğer pişmiş yağlarla ovun.Yalnızca, beyaz,gri ve kabuklu peynirlerin kesilmiş yüzeylerini ovun,çünkü mavi peynirler kendilerini korur.

4-Buzdolabının nefes alan küçük bir yerinde bir yada iki buruşuk temiz, kuru ve hafif kağıt havlu üzerinde hafif ağzı kapalı bir konteynerde peyniri saklayabilirsiniz. Peynirlere dokunulmadığı sürece uzun tutulabilir. Plastik dokulu malzemeler, katmanlar arasından hava geçişine izin veren  suşi dürümleri yapmak için kullanılan paspasları da kullanabilirsiniz.

5-Peynir küfleri yeni şekillendiğinde yağı değil peyniri tükettiği için peynir firesi şekillenir. Bu durumda peynirin yüzeyini temiz bir bez ve kağıt havlu ile hafifçe silin. Ilık suda duruladıktan sonra taze zeytinyağı veya dükkandan alınan yağlarla ovarak bir yada iki kat kağıt havlu üzerine koyun onu da plastik veya cam bir konteynerin  içerisine yerleştirin.

6- Yıkanmış kabuklu, mavi, aromalı ve beyaz kabuklu peynirleri bir birine karıştırmamak için ayrı kaplarda tutun.

7-Buruşuk bir –iki kat  kağıt havlu ile sarılmış geniş gevşek poşetlere sadece birkaç günlüğüne koyabilirsiniz. Bu durumda nefes almayı en aza indirecek önlemler alın.

8- Yukarıdaki kurallara uyularak sert ve yarı sert peynirler yağla ovularak aylarca saklanabilir.2-3 haftada bir küf oluştuğunda yumuşak bez veya kağıt havlu ile silin. Birkaç uygulamadan sonra eğer nemi yeterince emecek kadar büyük kağıt havlular konulmuşsa  küf azalmaya ve kesilmeye başlayacak. İlerleyen zamanlarda sık sık konteyneri yıkayın ve kağıt havluları değiştirin.

Kısa Uyarılar

1-Peynirin bulunduğu kabın havasını yenileyin, küfü erken dönemde fark edin ,kağıt havluları değiştirmeyi ihmal etmeyin. Peynir günden güne değişebilir ancak sonuçlar lezzet açısından olumlu olacaktır

2-Peynirleri tüm yüzeylere,çiğ gıdalara ve diğer döküntü partiküllere temastan koruyun.Eğer kontamine olursa ılık suda yıkayıp kuruladıktan sonra yukarıdaki kurallara uygun şekilde saklayın

3-Küf büyümeye başlayınca yağdan önce peyniri bitirecektir. Daha sonra aşağı kenarlarda yağ bozulmaya ve acılaşma şekillenmeye başlayacaktır. Küf peyniri zehirli hale getirmez ama kötü tat oluşmasına sebep olur.

Alışverişe dönün

Makale sayfasına dönün

Ürün temini için zor yollardaki fotoğraflarımızı inceleyin

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.